Dřevěná podlaha – přirozeně zdravé prostředí

Pokládka a montáž

Dřevěná podlaha není zanedbatelná investice. A pokud se má tato investice „vrátit“, je nutné zajistit dlouhou životnost.  Základem je správně připravený pevný podklad, ke kterému je následně celoplošně přilepena dřevěná podlaha. Na těchto položkách se rozhodně nevyplatí šetřit. Následné tmelení, broušení a povrchová příprava určuje životnost do renovace podlahy.

Na základě zaměření Vám rádi zpracujeme cenovou nabídku, která závisí na podkladu, členitosti prostoru, množství detailů a typu podlahy. Orientačně lze počítat s cenou od 650 Kč/m2 v případě podlahy s povrchovou úpravou z výroby je cena pokládky cca 200 Kč/m2.

Příprava podkladu

Podklad musí být podle DIN 18365 rovný, trvale suchý, čistý, bez trhlin, pevný v tahu a tlaku. Případně se před pokládáním odborně upraví. Prvním krokem je natření hloubkovou penetrací, která se vsaje do podkladu a uzavře jeho póry. Pokud má podlaha větší nerovnosti než 2 mm/2 m použít samonivelační stěrku pro vyrovnání. Pokud je problémem prohýbání podlahy – rekonstrukce starých stropů je vhodné použít stěrku se skelnými vlákny, případně použít další podkladní vrstvy jako OSB desky nebo různé lehčené betony. V případě rekonstrukce celé skladby stropu zpracujeme kompletní projektovou dokumentaci. Pokud je podlaha rovná, stačí obvykle pouze lokální vyspravení.

Celoplošné lepení

Celoplošné lepení je kvalitativně o několik tříd výše než tradiční přibíjení. Volba lepidla závisí na zvolené podlaze, zjednodušeně lze říci, že na tenké prvky (průmyslové mozaiky, mozaikové parkety) stačí disperzní lepidlo, zatímco na široké prvky (prkna) je vzhledem k jejich smršťování a bobtnání vhodné použít flexibilní lepidla, která pracují spolu se dřevem. Lepidla se nanáší cca 1,5 kg/m2. Volíme proto sice o něco dražší, ale zcela zdravotně nezávadné lepidla vzhledem k našemu i Vašemu zdraví.

Tmelení

Spoje u dřevěných podlah je třeba vyplnit tmelem smíchaným s pilinami, aby byl vytvořen celistvý povrch . V případě použití klasického tmelu jsou vyplněny mezery vzniklé výrobní nepřesností. Jelikož používáme špičkovou chemii nabízíme také tmel elastický, který pracuje na základě vlhkosti spolu se dřevem. Díky správnému vytmelení jsou dřevěné podlahy hygienické a snadno udržovatelné.

Broušení

Pro dokonale rovný povrch dřevěných masivních podlah je nutné srovnat drobné nerovnosti broušením. Vzhledem k moderním bruskám (pásová bruska, kotoučová bruska, trio bruska, bruska do rohů) a mnohaletým zkušenostem  je kvalitní srovnání podlahy s minimálním odbrusem (cca 0,2 mm) zaručena.

Povrchová úprava

Povrchová úprava určuje vzhled podlahy. Správně provedená úprava zlepšuje vlastnosti dřeva. Nízká nasákavost usnadní údržbu – nečistoty lze snadno setřít. Problémem není ani rozlité víno nebo když to Váš mazlíček nevydrží… Také je zvýšena mechanická odolnost. Nesmíme ale zapomínat na prevenci – správně navržené čistící zóny zamezí nánosu drobných kamínků a písku. V neposlední řadě je také zvýrazněna kresba dřeva. Základní tři varianty jsou olej, olejovosk, lak.

Olej a olejovosk jsou tvořeny extrémně malými částicemi, které se zapustí do dřeva a zabrání pronikání dalších látek (nečistot). Povrch zůstává přírodní. Výhodou je také možnost lokálních oprav. Jednou za 1/2-2 roky je potřeba nanést regenerační vrstvu.

Lak se nanáší ve 3-4 vrstvách které vytvoří nepropustnou tenkou vrstvu na povrchu. Může tedy výrazně zvýšit mechanickou odolnost a životnost, ale dřevo zůstává za tenkým filmem z laku.

Nejlepší je před volbou povrchové úpravy vidět rozdíl  na vlastní oči.

Pokládka plovoucích podlah

plovoucí podlahy byly vyvinuty za účelem zjednodušení pokládky. Nášlapná vrstva podlahy není pevně spojena s podkladem, je volně ložená na podložce z extrudovaného polystyrenu. Tato podložka má především funkci tepelné izolace a tlumí kročejový hluk (přenos vibrací). Jednotlivé podlahové lamely jsou spojeny na patentované zámky. Podlaha lze také brousit ale pouze 2-3x. Cena pokládky se pohybuje okolo 180 Kč/m2 + podložka z xps 60 Kč/m2.

Pro poklad, opravu a renovaci dřevěných podlah používáme profesionální nástroje

Dřevěné podlahy

kvalitní podlahy za rozumnou cenu
Matěj Dvořáček
Lamačova 18 , 15200 Praha 5
IČ: 09071644
DIČ: CZ8306060180
bezplatné konzultace, objednávky:
kontaktní formulář
mail: dvoracek@drevene-podlahy.org
tel: 608 937 403